Pies Górski z Estrela – niezwykły pies z gór

Jeżeli masz doświadczenie w opiece nad psami i szukasz oddanego kompana na całe życie w typie mastiffa, rozważ zakup psa górskiego z Estrela. Świetnie sprawdzi się jako rodzinny pies stróżujący wierny swoim opiekunom. Zapoznaj się z naszym tekstem, w którym przybliżamy specyfikę tej niezwykłej rasy.

 

Wygląd i opis rasy:

  • Grupa FCI: II – Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła
  • Sekcja: 2.2 Molosy typu górskiego
  • Rozmiar: duży, wysokość w kłębie: suki od 62 do 69 cm, psy od 65 do 73 cm
  • Masa ciała: suki od 35 do 45 kg, psy od 45 do 60 kg
  • Umaszczenie: jednolite: szare, płowe, żółte; wilczaste; pręgowane z żółtym, płowym, szarym tłem i ciemną maską; dopuszczalne niewielkie białe znaczenia
  • Długość życia: 10-12 lat

Pies Górski z Estrela - wzorzec rasy

Pies górski z Estrela jest znany ze swojej atletycznej budowy i dużych rozmiarów.

Wrażenie ogólne: Rosły molos typu mastyfa, występuje w dwóch odmianach sierści: długiej i krótkiej. Charakteryzuje się wyrazistym, bystrym i łagodnym spojrzeniem a także symetryczną budową.

Sylwetka umiarkowanie wydłużona, głębokość klatki piersiowej stanowi mniej niż połowę wysokości w kłębie. Kufa i mózgoczaszka jednakowej długości, ewentualnie mózgoczaszka może być nieco dłuższa. Głowa jest mocna, długa, z profilu wypukła. Czaszka dobrze rozwinięta, zaokrąglona, łuki brwiowe słabo wykształcone, tak jak i bruzda czołowa.  Nos prosty, stanowi przedłużenie linii grzbietu nosa. Duzy, czarny, o otwartych nozdrzach. Kufa długa, zwężająca się ku końcowi, ale nie szpiczasta, zasadniczo prosta, ale może być leciutko wypukła przy końcu. Wargi są dobrze wykształcone, ale nie grube, górna zachodzi na dolną, jednak nie są one obwisłe. Błony śluzowe pyska, podniebienie i krawędzie warg mocno pigmentowane na czarno. Oczy średniej wielkości, o owalnym kształcie, osadzone w prostej linii, dobrze rozwarte, o bystrym i łagodnym wyrazie, pożądane barwy ciemno bursztynowej. Powieki czarne i dobrze przylegające. Uszy osadzone nie za wysoko, wiszące, odrzucone do tyłu, przy bokach głowy, kształtu tzw. płatka róży, cienkie, trójkątne, na końcach zaokrąglone, małe w porównaniu do wielkości tułowia. Szyja psa jest krótka, gruba i prosta, dobrze osadzona na łopatkach i płynnie w nie przechodząca. Grzbiet i lędźwie możliwie krótkie, dobrze umięśnione. Zad lekko spadzisty, krótki, szeroki i dobrze umięśniony. Wysokość w zadzie równa lub nieco większa od wysokości w kłębie. Klatka piersiowa szeroka, głęboka, dobrze wysklepiona, ale nie okrągła, sięga łokcia lub nieco poniżej.  Ogon osadzony średnio wysoko, długi, gruby, noszony poniżej linii grzbietu, szablasty, z haczykiem na końcu. W spoczynku wiszący, sięga przynajmniej stawu skokowego, przy pobudzeniu i w ruchu wznosi się poniżej linii grzbietu, trochę zakręcony ku górze, ruchliwy, ale nie zakręcony nad grzbietem. Powinien być dobrze owłosiony, a u odmiany długowłosej – z piórem. Kończyny proste, o mocnym kośćcu i stawach, kątowanie umiarkowanie strome, sprawne w ruchu. Łapy proporcjonalne, wysklepione, o zwartych, mocnych palcach, obfity włos między palcami i opuszkami. Pazury ciemne, pożądane czarne, mocne, opuszki mocne i twarde. Sierść psa górskiego z Estrela jest gruba, gęsta, dość twarda, przypomina sierść kozią. Podszerstek krótki, miękki, obfity i zwarty, zwykle jaśniejszy od włosa okrywowego.

Pies Górski z Estrela - charakter

Jest to oddany towarzysz pasterza i profesjonalny stróż stad, odważnie broni ich przed drapieżnikami i złodziejami. Sprawdzi się także w roli stróża domu i obejścia, nieufny wobec obcych, natomiast w stosunku do właściciela jest łagodny.  Potrafi być uparty, ale z zasady jest radosny.

Pies Górski z Estrela - długość życia

  psa górskiego z Estrela szacowana jest na 10-12 lat.

Pies Górski z Estrela – zdrowie

Rasa ta jest bardzo zdrowa i odporna, wytrzymała na zimno i trudne warunku atmosferyczne. Jak większość przedstawicieli dużych ras, również psy górskie z Estrela bywają podatne na dysplazję stawów biodrowych. Czasami zapadają także na choroby serca, wynikające ze sporych rozmiarów zwierzęcia. Nie zapominajmy o regularnych kontrolach u lekarza weterynarii.  Stosując profilaktykę, szczepmy psa zgodnie z obowiązującym kalendarzem szczepień ochronnych.

Pies Górski z Estrela - pielęgnacja

Pielęgnacja psa zależy od jego typu. Zarówno u psów krótko i jak i długowłosych obecny jest gęsty podszerstek oraz gruba warstwa wierzchnia, lekko szorstka w dotyku. W okolicach głowy i przedniej strony kończyn sierść jest krótsza. Na ogonie i tylnej stronie kończyn występuje dłuższa sierść (pióra). Odmiana długowłosa posiada oczywiście, dłuższą sierść oraz grubszą „kryzę” wokół szyi i piersi, bardziej uwidocznioną u psów niż u suk. O pielęgnację warto dbać około dwóch razy w tygodniu zwracając przy tym szczególną uwagę na obszary o dłuższej sierści, podatne na splątanie. Regularne wyczesywanie pomoże w uniknięciu kołtunów.

Pies Górski z Estrela żywienie

Rasa dobrze radzi sobie na diecie o niskiej zawartości białka i nie toleruje dobrze bardzo bogatego jedzenia. Czasami możemy zauważyć, że "same głodują", ponieważ w górach nie zawsze regularnie udawało im się zdobyć pożywienie. Po kilku dniach nagle apetyt psa powraca. Zadbajmy, aby dawka pożywienia była dopasowana do rozmiarów i potrzeb zwierzęcia. Psa możemy karmić zarówno gotowymi mieszankami (karmą suchą lub mokrą), jak i samodzielnie przygotowywanymi, odpowiednio zbilansowanymi posiłkami.

Pies Górski z Estrela - szkolenie i wychowanie

Pies górski z Estrela jest pozytywnie nastawiony w stosunku do dzieci i uwielbia wspólne zabawy z właścicielem. Wspaniale dogadują się z dziećmi, wiele osób uważa byłyby zdolne do ochrony dziecka własnym życiem- jest to idealny typ psa stróżującego i do towarzystwa. Warto wziąć pod uwagę ich instynkt stróża, przez co psy bywają hałaśliwe. Jest to rasa dosyć wymagająca pod względem treningu- konieczne jest przeprowadzenie kompleksowego szkolenia z zakresu posłuszeństwa. Szkolenie powinno rozpocząć się, gdy tylko szczeniak zawita w naszych progach, a będziemy cieszyć się wspaniałą relacją przez wiele lat. Niewłaściwie uspołeczniony czworonóg może generować bardzo duże problemy w późniejszym życiu. Nie do końca nadaje się jako pierwszy pies w życiu. Nie jest to jeden z najbardziej wylewnych psów. Przyczyną jest zadaniowy temperament- pies górski z Estrela wciąż pozostaje czujny, na wypadek, gdyby coś niepokojącego działo się w otoczeniu. Decydując się za zakup psa górskiego z Estrela miejmy świadomość, że zwierzę będzie wymagało dużych przestrzeni do zapewnienia podstawowych potrzeb dobrostanowych. Jeśli mieszkamy w bloku, czy małym mieszkaniu, nie będziemy w stanie w pełni uszczęśliwić psa. Miejmy na uwadze także zwinność psa i zabezpieczmy posesję płotem o minimalnej wysokości 1,8 m. Jeśli chodzi o ruch, nasz kompan potrzebuje go dużo. Został bowiem wyhodowany jako górski pies stróżujący. Jest w stanie pokonać duże odległości znany ze swojej wytrzymałości. Jak na swoje rozmiary, jest zaskakująco skłonny do zabaw z właścicielem. Psy tej rasy biorą też udział w misjach ratunkowych.

Pies Górski z Estrela - szczeniaki i hodowla

Decydując się na zakup zwierzęcia, zweryfikujmy hodowlę sprawdzając, czy przynależy do FCI, a w Polsce ZKwP (Związku Kynologicznego w Polsce). Jedynie zakup ze sprawdzonej hodowli zapewni nam, że posiadamy zdrowego kompana, bez predyspozycji do chorób genetycznych.

Pies Górski z Estrela – cena

Średnia cena psa górskiego z Estrela w zagranicznej hodowli zarejestrowanej w FCI wynosi 1000 euro. Średni miesięczny koszt utrzymania psa to 250 zł. W Polsce obecnie funkcjonują 2 hodowle psów górskich z Estrela.

Pies Górski z Estrela - historia rasy, ciekawostki:

Rasa pochodzi z Portugalii, z regionu górskiego Estrela w północnej części kraju. Jest to jedna z najstarszych ras w Portugalii, prawdopodobnie rozwinęła się z psów rasy Mastiff, które Rzymianie zabrali ze sobą na Półwysep Iberyjski. Psy świetnie sprawdzały się jako stróżowie owiec i kóz, stając się kompanem pasterzy i rolników. Psy musiały być zdolne do odpierania ataków wilków, rozwijając się jako silny i potężny pies, zarazem szybki i zwinny. W 1922 roku opracowano wzorzec rasy, który zatwierdzono 11 lat później. Zazwyczaj psy te mieszkały z pasterzami i rolnikami z regionu Estrela, którzy nie przestrzegali standardów rasy. W latach 50-tych popularność psów górskich z Estrela znacznie wzrosła, a w 1959 roku FCI uznało ją oficjalnie. Największa moda na tą rasę przypadła na lata 80-te.

Pies Górski z Estrela - dla kogo?

Psy te świetnie sprawdzą się u aktywnych osób, będąc kompanami do długich wędrówek. Lubią mieć zadanie i czuć się potrzebne, stąd ich częste występowanie jako psy pracujące.

To może Cię zainteresować:

Pinczer małpi – domownik i przyjaciel na lata
Alergia pokarmowa u psa – objawy, leczenie
Czy istnieje JRT miniaturka? Prawdy i mity o Jack Russell Terrierach
Miska spowalniająca jedzenie – czy warto?
Szkolenie psów – jak tresować szczeniaka lub dorosłego psa?
Pies szczeka w nocy- dlaczego?
5/5 - (1 vote)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *